Kleiber -kto, komu, za co

Kleiber -kto, komu, za co

Prof. Michał Kleiber
Minister Nauki
Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych

UWAGI do: Finansowanie nauki – kto, komu, za co? 

Z zainteresowaniem zapoznałem się z tekstem Pana Ministra ‚Finansowanie nauki – kto, komu, za co?’ na stronach internetowych KBN. Pomijając ogólne uwagi, które przekazywałem w ramach dyskusji nad ‚Projektem ustawy o finansowaniu nauki’ chciałbym się odnieść do kilku stwierdzeń Pana Ministra moim zdaniem kontrowersyjnych dla podatnika pracującego naukowo.

Przede wszystkim stwierdzenie: ‚Społeczna kontrola sposobu wykorzystywania przez uczonych publicznych pieniędzy jest trudna, bowiem prowadzone badania są coraz mniej zrozumiałe dla finansujących je społeczeństw. ‚ nie oddaje moim zdaniem istoty rzeczy. Rzeczywiście badania są coraz mniej zrozumiałe dla finansujących je społeczeństw, ale przyczyna tego malejącego zrozumienia nie jest taka jasna. Przede wszystkim wyniki badań muszą być dostępne dla finansującego je społeczeństwa, aby można oceniać czy badania są mniej czy bardziej zrozumiałe.

Jak do tej pory wyniki badań finansowanych z kieszeni podatnika przez KBN są niedostępne, lub rzadko dostępne dla podatnika, stąd trudno jest nawet ocenić czy podatnik je rozumie w jakimś stopniu. Podatnik jest uprawniony do nierozumienia konieczności wydawania jego pieniędzy na badania księgowane po stronie wydatków na naukę, skoro z badaniami na ogół nie ma szans się zapoznać, nawet wówczas, jeśli jest kompetentny w zakresie tematyki badawczej. A jest to sytuacja standardowa, gdyż KBN nie prowadzi (nie udostępnia społeczeństwu) nawet wykazu publikacji stanowiących ( które winny stanowić) rezultat prowadzonych badań. Na co są przeznaczane pieniądze podatnika jest często tajemnicą KBN i wykonawcy badań. To jest istota rzeczy. Na tym właśnie polega trudność w społecznej kontroli sposobu wykorzystywania przez uczonych publicznych pieniędzy!!!

Mimo wieloletnich starań o uzyskanie dostępu do rezultatów badań finansowanych przez KBN takich możliwości nie uzyskałem, i to niezależnie od tego kto był szefem KBN, niezależnie z jakiej dziedziny naukowej czy z jakiej opcji politycznej. Obrona dostępu do informacji o wynikach prac badawczych zdaje się jest podstawową zasadą polityki KBN w stosunku do społeczeństwa finansującego badania. I nic nie wskazuje aby ta polityka miała ulec zmianie. Taka polityka nie jest zrozumiała. Może w takim kontekście warto by się zastanowić nad znaczeniem stwierdzenia Pana Ministra: ‚Ważną konsekwencją powyższych faktów jest oczywiście pogłębiający się brak rzeczywistego (a nie tylko deklaratywnego) publicznego poparcia dla badań naukowych – któż bowiem chce wydawać pieniądze na rzeczy, których nie rozumie? ‚ Niewątpliwie w 100% słuszne jest stwierdzenie Pana Ministra ‚Stworzenie warunków do tego, aby społeczeństwo mogło – świadomie i rozumnie – zapoznawać się z wynikami najnowszych osiągnięć naukowych jest rzeczą niezwykłej wagi. ‚ Chodzi tylko o to aby to stworzenie warunków było rzeczywiste, a nie tylko deklaratywne.

I jeszcze jedno zdanie ‚Biorąc od uwagę oczywisty fakt, że każdy uczony pracuje w jakiejś instytucji ……..”, które nie jest moim zdaniem prawdziwe. Nie wiem dlaczego zostało użyte przez Pana Ministra informowanego przecież o tym, że naukowo w Polsce pracują osoby niezatrudnione w żadnej instytucji, bo instytucje z nazwy naukowe i finansowane przez KBN z kieszeni podatnika, nie chcą zatrudniać efektywnych badaczy o znacznym, czy nawet imponującym dorobku naukowym. I tych badaczy na podstawie obecnego prawa KBN nie finansuje, i na podstawie projektowanego prawa KBN finansować nie zamierza!!! To jest oczywisty fakt.

Byłbym wdzięczny za ustosunkowanie się do mojego komentarza.

Z poważaniem

Józef Wieczorek Kraków, 20.02.2003

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: