Moje stanowisko

Moje stanowisko jednoosobowej, niezależnej, i niefinansowanej przez KBN jednostki naukowej w sprawie:  

Stanowiska opiniodawczo-doradczego Zespołu 
do spraw Etyki w Nauce (KBN)  z 20 września 2001 r.

W zawiązku z opublikowaniem w internecie  (http://www.kbn.gov.pl) stanowiska Zespołu KBN w sprawie   upowszechniającej się praktyki prowadzenia seminariów magisterskich i kierowania pracami magisterskimi przez pracowników posiadających jedynie stopień naukowy doktora jako niezależny badacz, jedynie doktor, poważnie doświadczony takimi praktykami, czuję się zobowiązany  do przedstawienia  swojego stanowiska w tej sprawie.

Stanowisko  Zespołu’ iż nie jest to praktyka normalna i pożądana’  jest bowiem co najmniej dyskusyjne a fakt, że w składzie zespołu nie ma ani jednego niezależnego badacza – ‘jedynie doktora’, chyba wyrażenie takiego stanowiska nieco tłumaczy. Jest również dla mnie oczywiste,  że z punktu widzenia aż Prof. Dr. Hab.itd.itp.  praktyka  prowadzenie seminariów magisterskich i kierowania pracami magisterskimi przez ‘jedynie doktorów’, nie jest pożądana, szczególnie w tym przypadku, jeśli  seminaria prowadzone przez ‘jedynie doktorów’ cieszą się o wiele większym zainteresowaniem studentów od  seminariów aż Prof. Dr.Hab. itd. itp., a  prace magisterskie prowadzone przez ‘jedynie doktorów’zdecydowanie przewyższają poziomem merytorycznym prace prowadzone przez aż Prof.Dr.Hab. itd.itp.

Takich praktyk, i takiego nie-pożądania nie można z punktu widzenia etycznego tolerować!!! To narusza bowiem jedynie słuszną strukturę ‘nauki polskiej’ .

Taka niepożądana sytuacja kończy się oczywiście tragicznie dla ‘jedynie doktora’, którego anonimowe komisje i rady naukowe oskarżają o ‘negatywne oddziaływanie na młodzież akademicką ‘, nieetyczne postępowanie, niechęć do pracy dydaktycznej, posiadanie poczucia własnej wartości (rzecz niedopuszczalna w skundlonych strukturach nauki polskiej!) itd. itp. a komisje etyczne  reprezentujące sitwokrację profesorską  w najlepszym razie zajmują w takich sprawach wysoce nieetyczne stanowisko Piłata (jak na przykład   Opiniodawczo-doradczy Zespół do spraw Etyki w Nauce przy KBN).  

Nawiasem mówiąc  szkoda, że Zespół do spraw Etyki w nauce nie uznał na przykład, że nadawanie ‘jedynie doktorom’ np. Nagród Nobla nie jest  praktyką normalną i pożądaną. Uznanie  bowiem za  praktykę normalną i pożądaną nadawanie  Nagrody  Nobla jedynie Prof.Dr. Hab. itd.,itp. a nie ‘jedynie doktorom’ dałoby duże szanse uczonym polskim obdarzanych ogromną ilością tytułów do uzyskiwania takich nagród, a wprowadzenie takich nagród do oceny parametrycznej mogłoby naukę polską wyprowadzić z samego dołka na same szczyty.  Na stronach internetowych KBN niestety nie zamieszczono do tej pory statystyki, która  pozwoliłaby na zorientowanie się ilu ‘ jedynie doktorom’ przyznano Nagrodę Nobla, a ile takich nagród przyznano Prof.Dr.Hab. itd.itp.  Myślę, że taka  parametryczna tabela byłaby bardzo pouczająca dla reformatorów nauki w Polsce.                                                                                                                   Józef Wieczorek- jedynie doktor  

  27 września 2001      

UWAGA. Brak odpowiedzi ! Ale zastanawiające, że w/w Stanowisko opiniodawczo-doradczego Zespołu do spraw Etyki w Nauce (KBN)  z 20 września 2001 r.   jest jak do tej pory (styczeń 2003 r.) ostatnim stanowiskiem tego zespołu. Daj Boże, aby tak pozostało na wieki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: