Ścigają handel dyplomami

Ścigają handel dyplomami 

To optymistyczne, że ‘Rzepa’ (12.07.04 Nr 161) przyczynia się do zwalczania patologii akademickich. Zgadzam się z opinią Prof. Marka Rockiego, że ważniejszą niż prokuratura rolę do odegrania mają opiekunowie prac dyplomowych. Gdyby opiekunowie byli w stanie rozpoznawać niesamodzielne prace studentów prokuratura miałaby niewiele do roboty, a firmy handlujące dyplomami by splajtowały. Niestety na to się nie zanosi. Obecna kadra akademicka ma nader słabe kwalifikacje naukowe do identyfikacji nierzetelności studenckiej i nader słabe kwalifikacje moralne do ich realnego zwalczania. Niestety kadra promotorska nierzadko sama popełnia nierzetelności często tuszowane przez władze uczelni co daje zły przykład młodzieży akademickiej. Nie można zwalczyć nierzetelności studenckiej bez zwalczenia nierzetelności profesorskiej, a ta jest wpisana w obecny system zezwalający m.in. na wieloetatowość profesorów i prowadzenie dziesiątków, a nawet setek prac dyplomowych. Jeśli ktoś się ‘opiekuje’ tyloma pracami to jasne, że nie ma nawet czasu aby je przeczytać, gdy natomiast winien je rzetelnie prowadzić i kontrolować na bieżąco.

Niestety rektorzy apelujący o walkę z patologiami, nie chcą widzieć w murach swych uczelni takich naukowców, którzy z wychwytywaniem nierzetelności nie mieli problemów.Ktoś kto wykrywa i ujawnia nie tylko nierzetelności studenckie, ale także profesorskie, nie może być w naszym systemie nauczycielem akademickim, bo to obniża autorytet profesorów. Rozpoczęta walka z patologiami przypomina nieco ‘walkę o pokój’ toczoną przez przywódców jedynie słusznego systemu – walkę, której pokojowo nastawiony mieszkaniec tej ziemi nie miał wiele szans aby przetrwać.

Resort edukacji jest zadowolony, że ‘od nowego roku akademickiego wszyscy dyplomanci będą zobowiązani przedstawiać swoje prace w wersji elektronicznej na płytach CD’. Rzecz w tym, że takie rozwiązanie być może ułatwi wykrywanie prac niesamodzielnych, ale chyba ułatwi też promotorom nierzetelne plagiatowanie prac magisterskich z czym władze uczelnie nie za bardzo kwapią się walczyć.Niestety znajdujący się w sejmie projekt ustawy ‘ Prawo o szkolnictwie wyższym’ nie gwarantuje, że patologie zostaną systemowo ograniczone i środowisko otrzyma dobre narzędzie do oczyszczenia się z ludzi nierzetelnych i kształcenia swoim przykładem rzetelnego pokolenia młodych Polaków.

Józef Wieczorek, Kraków

(tekst przekazany do Redakcji Rzeczpospolitej, ale się nie ukazał)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: