Informacja ze spotkania przedstawicieli środowiska naukowego i akademickiego z premierem Donaldem Tuskiem
W środę 16 kwietnia 2008 r. w Sali Kolumnowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrówpremier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami środowiska naukowego i akademickiego. Na spotkanie zostałem także zaproszony jako prezes Niezależnego Forum Akademickiego.W spotkaniu brało udział ok. 300 osób, głównie rektorów szkół wyższych i profesorów instytucji naukowych. Podczas spotkania zaprezentowanoProjekt założeń reformy reformy systemu nauki i szkolnictwa wyzszego
http://www.nauka.gov.pl/mn/_gAllery/36/57/36572/20080416_prezentacja_KPRM.pdf
http://www.nauka.gov.pl/mn/_gAllery/36/57/36574/20080416_projekt_zalozen_reformy.pdf
Z wystąpienia premier wynika, ze jest zdeterminowany w przeprowadzeniu reformy, Uzasadniał,. że „uczelnie nie mogą być miejscem byle jakiego zabezpieczenia socjalnego, ale miejscem intelektualnego wrzenia ” powiedział. „Podejmijmy wysiłek, abyśmy jak najszybciej doprowadzili do finału, którym będzie zwycięski Polak w konkurencji globalnej, zwycięska Polska w konkurencji we wszystkich dziedzinach życia. Niech polski intelekt i rozum staną się wartością najwyższą„.
Jednoczesnie zaznaczył : „Rząd nie zamierza niczego wprowadzać na siłę. Zwracam się z prośbą o współpracę i wyrozumiałość, bo wiem, że zmiany wymagająheroicznego poświęcenia własnych interesów „. wzywajac środowisko akademickie do spisku pro publico bono, czyli w gruncie rzeczy do pójścia śladem NFA, ‚spiskującego pro publico bono od kilku lat z widocznymi rezultatami pozytywnymi.
Wyraził aprobatę dla zniesienia habilitacji wykazując znajomość rzeczy . Podkreślił, zepromotorami w Polsce nie mógłby być Norman Davies czy amerykańscy nobliści., czyli argumentował podobnie jak środowisko skupione wokół NFA !
Projekt założeń scharakteryzowała minister B.Kudrycka z pomocą wiceministrów: MariiOrłowskiej, Grażyny Prawelskiej-Skrzypek, Jerzego Duszyńskiego.
Miło było słuchać i oglądać na planszach postulaty środowiska NFA:
-
mediator
-
obowiązek upubliczniania dorobku naukowego
-
ograniczenie dwuetatowości
-
oceny zewnętrzne ( w tym międzynarodowe)
-
likwidacja habilitacji w obecnej formie
-
uznawanie stopni zagranicznych ( zachodnich)
-
kontraktowe zatrudnienie, wymóg mobilności kadry
-
finansowanie badań poprzez granty w trybie konkursowym
-
obsadzanie stanowisk w drodze rzetelnego konkursu na podstawie osiągnięć a nie stopni i tytułów
-
obowiązek tablicy ogłoszeń (serwis) o konkursach
-
jawność dorobku naukowego i rezultatów grantów
Dyskusji nad projektem nie było i nie sądzę aby na takiej sesji było to możliwe. Jak wykazały ostatnie miesiące rzad jest otwarty na dyskusje i włącza do projektu oddolne propozycje. Kontakt z rządem w sprawie projektu reform też jest możliwy.
Przedstawiony projekt jest hasłowy wypracowany w ciągu 2 miesięcy przez
Minister B.Kudrycka zwrociła się do środowiska akademickiego aby te hasła wypełniac treścią, przedkładać konstruktywne propozycje. Trudno o bardziej podmiotowe traktowanie środowiska akademickiego.
To pozytywny zwrot w relacjach rządzących ze środowiskiem. Przypomnę, że ustawa o szkolnictwie wyższym z 2005. r http://www.nfa.alfadent.pl/articles.php?topic=4 powstawała w warunkach aroganckich, tworzona przez rektorów z prezydentem ( ustawa ‚prezydencka’, ‚rektorska’), z ignorancja np. postulatów NFA.
Na marginesie: humor akademicko-polityczny. Ciekawa jest wolta PO ( zmazywanie grzechów ?), która przyczyniła się do przyjęcia nieszczęsnej ustawy ‚prezydenckiej’ gdy PiS był przeciw (jak NFA), gdy tym razem szereg wcześniejszych pomysłów PiS przejęła PO ( np. sprawa habilitacji) a politycy związani z PiS są teraz przeciw (sobie?) jakby chcieli na złość PO odmrozić sobie uszy.
Jak to dobrze, że NFA jest apolityczne ! (więc bite z obu stron, co pozwala na zachowanie prostej postawy, co ma swoje dobre strony).
http://www.nfa.alfadent.pl/articles.php?id=506
2008-04-17
Filed under: Reformy systemu akademickiego | Tagged: Informacja, premier, spotkanie, środowisko akademickie |
Skomentuj