Informacja ze spotkania przedstawicieli środowiska naukowego i akademickiego z premierem Donaldem Tuskiem

Informacja ze spotkania przedstawicieli środowiska naukowego i akademickiego z premierem Donaldem Tuskiem

 W środę 16 kwietnia 2008 r. w Sali Kolumnowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrówpremier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami środowiska naukowego i akademickiego. Na spotkanie zostałem także zaproszony jako prezes Niezależnego Forum Akademickiego.W spotkaniu brało udział ok. 300 osób, głównie rektorów szkół wyższych i profesorów instytucji naukowych. Podczas spotkania zaprezentowanoProjekt założeń reformy reformy systemu nauki i szkolnictwa wyzszego

http://www.nauka.gov.pl/mn/_gAllery/36/57/36572/20080416_prezentacja_KPRM.pdf

http://www.nauka.gov.pl/mn/_gAllery/36/57/36574/20080416_projekt_zalozen_reformy.pdf

 

Z wystąpienia premier wynika, ze jest zdeterminowany w przeprowadzeniu reformy, Uzasadniał,. że „uczelnie nie mogą być miejscem byle jakiego zabezpieczenia socjalnego, ale miejscem intelektualnego wrzenia ” powiedział. Podejmijmy wysiłek, abyśmy jak najszybciej doprowadzili do finału, którym będzie zwycięski Polak w konkurencji globalnej, zwycięska Polska w konkurencji we wszystkich dziedzinach życia. Niech polski intelekt i rozum staną się wartością najwyższą„.

Jednoczesnie zaznaczył : Rząd nie zamierza niczego wprowadzać na siłę. Zwracam się z prośbą o współpracę i wyrozumiałość, bo wiem, że zmiany wymagająheroicznego poświęcenia własnych interesów „wzywajac środowisko akademickie do spisku pro publico bono, czyli w gruncie rzeczy do pójścia śladem NFA, ‚spiskującego pro publico bono od kilku lat z widocznymi rezultatami pozytywnymi.

Wyraził aprobatę dla zniesienia habilitacji wykazując znajomość rzeczy . Podkreślił, zepromotorami w Polsce nie mógłby być Norman Davies czy amerykańscy nobliści., czyli argumentował podobnie jak środowisko skupione wokół NFA ! 

 

Projekt założeń scharakteryzowała minister B.Kudrycka z pomocą wiceministrów: MariiOrłowskiej, Grażyny Prawelskiej-SkrzypekJerzego Duszyńskiego.

 

Miło było słuchać i oglądać na planszach postulaty środowiska NFA:

 • mediator
 • obowiązek upubliczniania dorobku naukowego
 • ograniczenie dwuetatowości
 • oceny zewnętrzne ( w tym międzynarodowe)
 • likwidacja habilitacji w obecnej formie
 • uznawanie stopni zagranicznych ( zachodnich)
 • kontraktowe zatrudnienie, wymóg mobilności kadry
 • finansowanie badań poprzez granty w trybie konkursowym
 • obsadzanie stanowisk w drodze rzetelnego konkursu na podstawie osiągnięć a nie stopni i tytułów
 • obowiązek tablicy ogłoszeń (serwis) o konkursach
 • jawność dorobku naukowego i rezultatów grantów

 

 

Dyskusji nad projektem nie było i nie sądzę aby na takiej sesji było to możliwe. Jak wykazały ostatnie miesiące rzad jest otwarty na dyskusje i włącza do projektu oddolne propozycje. Kontakt z rządem w sprawie projektu reform też jest możliwy.

Przedstawiony projekt jest hasłowy wypracowany w ciągu 2 miesięcy przez

Zespół do Spraw Opracowania Założeń Reformy Systemu Nauki oraz Założeń Reformy Systemu Szkolnictwa Wyższego

Minister B.Kudrycka zwrociła się do środowiska akademickiego aby te hasła wypełniac treścią, przedkładać konstruktywne propozycje. Trudno o bardziej podmiotowe traktowanie środowiska akademickiego.

To pozytywny zwrot w relacjach rządzących ze środowiskiem. Przypomnę, że ustawa o szkolnictwie wyższym z 2005. r http://www.nfa.alfadent.pl/articles.php?topic=4 powstawała w warunkach aroganckich, tworzona przez rektorów z prezydentem ( ustawa ‚prezydencka’, ‚rektorska’), z ignorancja np. postulatów NFA.

 

Na marginesie: humor akademicko-polityczny. Ciekawa jest wolta PO ( zmazywanie grzechów ?), która przyczyniła się do przyjęcia nieszczęsnej ustawy ‚prezydenckiej’ gdy PiS był przeciw (jak NFA), gdy tym razem szereg wcześniejszych pomysłów PiS przejęła PO ( np. sprawa habilitacji) a politycy związani z PiS są teraz przeciw (sobie?) jakby chcieli na złość PO odmrozić sobie uszy.

Jak to dobrze, że NFA jest apolityczne ! (więc bite z obu stron, co pozwala na zachowanie prostej postawy, co ma swoje dobre strony).

http://www.nfa.alfadent.pl/articles.php?id=506

2008-04-17

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: