Polemika z tekstem – Kłopotliwa konstytucja

Polemika z tekstem – Kłopotliwa konstytucja   

Rozmowa z prof. ANDRZEJEM ZOLLEM, rzecznikiem praw obywatelskich, byłym przewodniczącym Trybunału Konstytucyjnego (Dziennik Polski 18.01.2006) 

Myślę, że nasza konstytucja jest bardziej kłopotliwa niż to wynika z rozmowy rzecznikiem praw obywatelskich. Żeby nie być gołosłownym dużo kłopotów sprawia np. Art. 70 o bezpłatności nauki w szkołach publicznych, który generuje wiele patologii szkolnictwa wyższego. Ale są też sprawy dotyczące instancji RPO czyli rozmówcy Dziennika. Otóż Art. 209.2. Konstytucji III RP brzmi :Rzecznik Praw Obywatelskich nie może zajmować innego stanowiska, z wyjątkiem stanowiska profesora szkoły wyższej, ani wykonywać innych zajęć zawodowych.’ co jak łatwo przewidzieć rodzi konflikt interesów w przypadku gdy prawa obywatelskie narusza przełożony – rektor uczelni zatrudniającej RPO. Sprawa jest oczywista – RPO winien być niezależny i nie może zajmować innego stanowiska niż stanowisko RPO! A obecny zapis to oczywisty bubel prawny stojący w sprzeczności z pierwszy punktem artykułu 32 konstytucji który mówi: „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”.o którym czytamy w rozmowie DP – ‚Czy ten przepis można rozumieć dosłownie? ‚

 

RPO – ‚Tak. Formułuje on zasadę, która jest podstawą państwa praworządnego..’

 

Niestety ta zasada w wyniku zastosowania w praktyce art.209.2 jest naruszana co dokumentują zresztą decyzje RPO odmawiającego rozpatrzenia praw obywatela do równego traktowania przez władze uczelni – przez władze uczelni zatrudniające RPO !!!

Takich sytuacji nie powinno być miejsca, bo niby w jaki sposób RPO może się obronić się przed zarzutem o stronniczość, skoro jest podwładnym jednej ze stron ?

RPO w rozmowie bardzo słusznie twierdzi: ‚W konstytucji należy poprawić również te artykuły, które nie współgrają z prawem Unii Europejskiej,..‚ ale nie twierdzi, że w tym celu należałoby poprawić art. 209.2 Konstytucji RP dotyczący RPO ! Nic nie mówi o tym czy podjął inicjatywę ustawodawczą w celu zmiany tego artykułu mimo sygnałów obywatelskich !

Należy podkreślić, że Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich zgodnie z prawem unijnym nie może być zatrudniany na stanowisku profesora uczelni i tak być powinno także w Polsce w odniesieniu do RPO, bo przecież pragnę zauważyć od 1 maja 2004 roku Polska jest też krajem unijnym. Rzecz w tym, że nie do końca .

Józef Wieczorek

P.S,. Oczywiście polemika nie została zamieszczona w Dzienniku Polskim

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: